Měsíc: Říjen 2016

Jak sbalit jídlokopku? 1.DÍL

Jak sbalit jídlokopku? 1.DÍL

Jednoduše: na kus žvance! 😀 Jen si na tom, co vaříte, musíte dát trochu záležet a chvíli před přípravou přemýšlet. Není nic horšího, než když chcete sbalit nějakou kočku, pozvete jí na večeři a uklohníte chilli con carne. Ono je to sice velká dobrota, ale 

Smoothie banán&borůvky

Smoothie banán&borůvky

Jednoduchý jak facka, ale přesto vážně boží záležitost! Je krásně sladké, lahodné, ale navíc vydatné a syté, takže se hodí jako skvělá a zdravá svačina. Recept je vážně jednoduchý – na přípravu stačí smoothie maker (nebo běžný mixér), jeden banán, hrst mražených či čerstvých borůvek, 

Piškotový dort (základní)

Piškotový dort (základní)

Tenhle dort připravuje snad na každou rodinou oslavu maminka tety mé ženy. Minule jsme si kousek přivezli domů a mysleli, že vydrží na druhý den ke snídani. Nevydržel (překvapivě). Musel jsem si tedy vyžádat recept, na který jsem bohužel celý týden čekal. To čekání ale stálo za to! Jestli hledáte recept na poměrně snadný a moc dobrý dortík, zkuste tento! S trochou zdobení a kudrlin by z něho rázem mohl být i luxusní narozeninový dort!

Kompletní příprava si sice vyžádá přibližně dvě hodiny času, ale ten čas fakt stojí za to! Celý recept je koncipován na jednu dortovou formu o průměru 25 cm, k přípravě stačí běžné kuchyňské vybavení – mísa, dvě nádoby na šlehání, elektrický šlehač, stěrka, dlouhý nůž, hrnec na přípravu pudinku a samozřejmě sporák, trouba a dortová forma 🙂

Vytisknout recept
Piškotový dort (recept)
Jednoduchý a základní dort, který je ale moc dobrý a naše rodina si ho okamžitě zamilovala!
Piškotový dort - jednoduchý recept
Doba přípravy 2 hodiny
Doba vaření 50 minut
Doba nečinnosti 2 hodiny
Porce
porcí
Suroviny
Doba přípravy 2 hodiny
Doba vaření 50 minut
Doba nečinnosti 2 hodiny
Porce
porcí
Suroviny
Piškotový dort - jednoduchý recept
Pokyny
Příprava korpusu
  1. Oddělte bílky a žloutky, každé zvlášť nejlépe do vyšší nádoby.
  2. Mezitím si ještě připravte troubu, ať je správně předehřátá! Nastavte 150°C.
  3. Z bílků vyšlehejte sníh a pak do něho opatrně vmíchejte polovinu (100g) cukru.
  4. V druhé nádobě si vyšlehejte žloutky, do kterých přidáte zbylý cukr (100g) a 6 lžic horké vody (stačí horkou vodu z kohoutku).
  5. Opatrně přesuňte do mísy vyšlehaný sníh i žloutky, jemně promíchejte metlou a pak přidejte mouku, prášek do pečiva a olej. Vymíchejte do hladkého těsta.
  6. Připravte si dortovou formu, vymažte jí tukem a vysypte moukou. Do takto připravené formy nalijte těsto a dejte péct do trouby. (Pokud navíc pečete v tandemu se synem jako já, nechte jeho vozový park zkontrolovat, že bylo těsto v pořádku nalito do formy 🙂 )
  7. Dortový korpus se peče pozvolna cca 50 minut. Když začne být povrch zlatavý, máte hotovo. Ověřit připravenost korpusu samozřejmě můžete i klasicky vpichem špejle. Když na špejli nebude nalepené syrové těsto, máte první část úspěšně dokončenou!
  8. Po dopečení korpusu ho nechte vychladnout. Teprve až vychladne, sundejte formu (možná budete muset korpusu lehce pomoci nožem jako já...).
Příprava krému
  1. V misce nechte změknout celé jedno máslo.
  2. Začněte připravovat vanilkový pudink dle návodu na obalu. Do pudinkové směsi přidejte i jedno balení kvalitního vanilkového cukru.
  3. Dvě třetiny hotového pudinku nalijte do misky či hrníčku a přetáhněte potravinovou fólií, aby se na vrchní části pudinku neudělal škraloup. Takto připravený pudink nechte vychladnout. Zbylou třetinu si dejte jako sváču 🙂
  4. Vychladlý pudink a změklé máslo dejte do jedné mísy a šlehačem vyšlehejte do hladkého krému, kterým budete zdobit dort.
Finální zdobení dortu
  1. Vychladlý dort vyjměte z formy, dejte na talíř či kulaté prkénko a dlouhým nožem rozřízněte horizontálně na tři části.
  2. První část promazejte krémem, přidejte druhý díl korpusu a promazání opakujte.
  3. Nakonec přiklopte horním dílem korpusu, který také ještě shora pomažete krémem a opatrně metličkou krém nanesete i na boční strany.
Poznámky k receptu

Zde je ještě pár mých postřehů 🙂

  • Troubu mějte vždy předehřátou! Nedávejte dort péct do studené trouby.
  • Formu s těstem dejte na plech a pak až do trouby. Kdyby forma netěsnila, nebudete mít průšvih v podobě zaflákané celé trouby - vyčistítet jen plech 🙂 Navíc se vám s dortem bude lépe manipulovat při vyndavání upečeného korpusu z trouby.
  • Minimálně prvních 20 minut pečení troubu v žádném případě neotevírejte!
  • Dortovou formu otevírejte až po vychladnutí dortu, aby se korpus nezničil.
  • Pokud nejde dort od formy oddělit, pomozte si ostrým nožíkem.
  • Krém nenechávejte samotný moc ztuhnout - špatně se pak nanáší na dort.
  • Při prořezávání dortu jsem si pomohl tenkým silikonovým prkénkem, na které jsem právě oddělované patro korpusu opatrně "přesunul", aby se neroztrhlo.
  • Dort by měl před konzumací aspoň hodinu vychladnout v lednici, aby krém ztuhl
  • Velmi jednoduše můžete změnit krém na kávový - stačí při přípravě pudinku přidat navíc lžičku nebo dvě rozpustné kávy.
Sdílet tento recept
Vaření pro kojící ženu?

Vaření pro kojící ženu?

Pár dní zpět se mi narodil druhý syn a já se tak znova dobrovolně pasoval do role domácího kuchtíka a „nutričního poradce“ – prostě jsem zasedl k netu a hledal, četl, lovil a přemýšlel… Samozřejmě chci, aby měla žena kvalitní a vyváženou stravu, která jí 

Kmínová krkovička

Kmínová krkovička

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána 

Co jste nevěděli o popcornu

Co jste nevěděli o popcornu

Milujete popcorn? Věděli jste třeba to, že si ho můžete dopřát s příchutí piva nebo marshmallow? A nebo že zrnko kukuřice může při puknutí vyletět až metr vysoko? Mrkněte se na náš výběr toho nejzajímavějšího, co jste nevěděli o popcornu!

  1. Dle historiků existoval popcorn už v roce 4700 před naším letopočtem. Stopy popcornu byly nalezeny v Peru.
  2. V hrobkách v Peru byla nalezena asi tisíc let stará zrnka kukuřice. Kukuřice byla velmi dobře „uskladněna“ a díky tomu mohla být její zrna klidně přeměněna na klasický popcorn.
  3. Popcorn používali při svých obřadech Aztékové, kdy několik mladých žen tančilo „popcornový tanec“ s věnečkem popcornu ve vlasech. Popcorn používali i k dalším dekoracím – do vlasů, jako náhrdelníky nebo ke zdobení soch svých bohů.
  4. Mezi dochucovadla původních Američanů patřily především bylinky, koření a chili.
  5. Kdysi dávno se popcorn připravoval tak, že člověk zahřál písek v ohni a pak do žhavého písku nasypal zrnka kukuřice.
  6. První přístroj na výrobu popcornu vynalezl Američan Charles Cretors už v roce 1893.
  7. Během velké hospodářské krize se výrobcům popcornu poměrně dobře dařilo, protože byl popcorn levnou a dostupnou pochutinou a potravou, kterou si mohly dovolit i chudé rodiny.
  8. V době druhé světové války byl v Americe nedostatek cukru a tím pádem i sladkostí. Konzumace popcornu proto v této době stoupla až trojnásobně.popcorn-do-kina
  9. Dříve než v kinech se začal popcorn prodávat v roce 1912 v divadlech a stal se z něho prodejní hit. Důvod je prostý – po slaném popcornu mají lidi žízeň a tak kupují více nápojů 🙂
  10. Američani nyní dohromady zkonzumují za rok okolo 17 miliard litrů popcornu.
  11. Nejvíce popcornu v Americe se vyrábí v Nebrasce – až čtvrtinu veškeré produkce popcornu ve Spojených státech.
  12. Popcorn je nejoblíbenější v Americe, kde patří mezi nejvyhledávanější pochutiny.
  13. Nejprodávanější značkou popcornu na světě je výrobek Orville Redenbacher. Zakladatel této firmy začal pěstovat kukuřici na popcorn již ve svých dvanácti letech.
  14. Kromě klasických příchutí jako sůl, sýr či máslo existují i poněkud nezvyklejší příchutě jako pivní, modrý sýr (niva), jalapeňo, marshmallow, dýňová nebo černý lanýž.
  15. Popcorn má více bílkovin, než jakákoliv další obilná zrna. Také má více železa než třeba vejce či hovězí pečeně a obsahuje množství vlákniny, vitamínů i minerálů. Většina těchto živin se vyskytuje především ve slupce, nadýchaný bílá část popcornu na živiny tak bohatá není.
  16. K puknutí popcornového zrnka dochází tak, že díky vysoké teplotě se zahřeje voda uvnitř zrníčka, přemění se na páru a ta uvnitř tlačí na slupku, která nakonec exploduje. Kukuřičná slupka není propustná pro vodu, proto dochází k tomuto jevu.
  17. Minimální teplota, při které kukuřičná zrnka puknou je 175°C, ideální teplota pro přípravu popcornu je mezi 205 až 240°C
  18. Existují dva typy puklého popcornu – popcorn houbovitého tvaru, nebo popcorn ve tvaru sněhové vločky.
  19. Odrůda kukuřice vhodná pro výrobu popcornu se nazývá Zea Mays Everta (česky lze přeložit jako Kukuřice setá pukancová.kukurice-popcorn_orville-redenbachers
  20. Podobně jako popcornová kukuřice mohou puknout i zrníčka quinoi nebo amaranthu.
  21. Zrnko popcornu dokáže „vyskočit“ téměř až 1 metr vysoko.
  22. Asi 70% popcornu lidé konzumují doma. Zbylých 30% pak v kině, na sportovních událostech nebo ve škole. Pro domácí konzumaci lidé kupují především kukuřičná zrníčka, která si sami přemění na popcorn. Již hotový popcorn kupuje domů maximálně 10% lidí.
  23. Nejčastěji lidé popcorn jí na podzim a v zimě. Naopak na jaře a v létě jeho spotřeba klesá.
  24. Popcorn je i velmi výnosný – v kinech a divadlech na něm výrobci inkasují až 90% marži.
Nejlepší burgery

Nejlepší burgery

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána 

Luxusní snídaňové menu

Luxusní snídaňové menu

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána 

3 recepty na skvělé cookies

3 recepty na skvělé cookies

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny – to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky.

Jenže kvůli všudy přítomné trávě jsou stíny balónků sotva vidět, natož aby šlo rozeznat, jakou barvu tyto stíny mají. Uvidět tak balónky náhodný kolemjdoucí, jistě by si pomyslel, že už tu takhle poletují snad tisíc let. Stále si víceméně drží výšku a ani do stran se příliš nepohybují. Proti slunci to vypadá, že se slunce pohybuje k západu rychleji než balónky, a možná to tak skutečně je. Nejeden filozof by mohl tvrdit, že balónky se sluncem závodí, ale fyzikové by to jistě vyvrátili. Z fyzikálního pohledu totiž balónky působí zcela nezajímavě.

Rychlé nakládačky v pikantním nálevu

Rychlé nakládačky v pikantním nálevu

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána